خانه » آموزش » Trim(وضعیت افقی بدن) – بخش اول

Trim(وضعیت افقی بدن) – بخش اول

وضعیت افقی صحیح در آبکاوی (غواصی) با سیستم اسکوبا چیست؟

وضعیت افقی صحیح وضعیتی است که بدن کاملا به حالت افقی قرار بگیرد، گویی که آبکاو به شکم روی یک سطح نامرئی خوابیده است.  پاها از از زانو خم و بالاتر از سطح بدن، فینها به موازات کف (بستر دریا) و دستها در مقابل بدن (هم سطح شکم و معمولا درهم قلاب شده) قرار بگیرند.

هیچ اندام یا تجهیزاتی نباید از حالت راستایی(Streamline)  خارج شود. یعنی تمامی اندامهای فوقانی باید در راستای بدن در وضعیت افقی باشند و هیچ تجهیزاتی نباید آویزان باشد.

چرا تمام آبکاوان باید به دنبال وضعیت افقی صحیح باشند؟

وضعیت افقی صحیح نیروی پس رانه (drag) را به حداقل می رساند، مصرف هوای آبکاو را کاهش می دهد و در نتیجه مدت زمان آبکاوی را افزایش می دهد. از آنجا که پاها کمی بالاتر از بدن هستند، به هنگام پا زدن شن یا گل و لای بلند نمی شود و همچنین از آسیب به مرجانها یا سایر موجودات آبزی جلوگیری می شود.

با این وجود مهمترین عاملی که آبکاوان باید درباره وضعیت افقی صحیح خود درنظر بگیرند، کنترل شناوری بهتر و حفظ تعادل به هنگام آبکاوی است.

چگونه وضعیت افقی بدن بر شناوری آبکاو تاثیر می گزارد؟

آبکاوی که در وضعیت افقی صحیح قرار ندارد، نسبت به کف با زاویه حرکت می کند. در نتیجه اگر بدنش متمایل به بالا باشد رو به بالا و اگر متمایل به پایین باشد رو به پایین حرکت خواهد کرد. این بالا و پایین رفتن بر هوای موجود در جلیقه شناوری تاثیر گزارده و سبب انبساط یا انقباض آن و در نتیجه از دست رفتن شناوری خنثی خواهد شد.

حالتی را در نظر بگیرید که آبکاو اندکی رو به بالاست و با پا زدن به سمت بالا حرکت می کند. از آنجایی که احساس می کند که به بالا می رود اندکی از هوای جلیقه اش را خالی می کند تا این اتفاق را جبران نماید. مادامیکه پا میزند با وجود انرژی مضاعفی که مصرف می کند این شناوری منفی که خودش ایجاد کرده است را جبران می کند اما به محض توقف، پایین خواهد رفت.

برعکس این حالت وقتی است که آبکاو اندکی رو به پایین است و با پا زدن به سمت پایین حرکت می کند. از آنجایی که احساس می کند که به پایین می رود اندکی جلیقه اش را باد می کند تا این اتفاق را جبران نماید. مادامیکه پا میزند با وجود انرژی مضاعفی که مصرف می کند این شناوری مثبتی که خودش ایجاد کرده است را جبران می کند اما به محض توقف، بالا خواهد رفت.

آبکاوی که وضعیت افقی صحیح نداشته باشد، دائما در حال بالا و پایین رفتن است و درنتیجه هیچگاه شناوری صحیح و مفهوم استفاده از جلیقه و ششها را درک نخواهد کرد.

حال چه باید کرد؟

اولین قدم این است که داخل آب شوید و افقی ماندن را به طور صحیح تمرین کنید. می توانید از همراه خود بخواهید تا وضعیت صحیح افقی شما را نظارت کند. درصورت امکان از وی بخواهید تا از وضعیت شما فیلم یا عکسی بگیرد که بعدا آن را تماشا کرده و به اشکالات خود و همچنین در آینده به میزان پیشرفت خود پی ببرید.

download2

منبع: www.about.com

ترجمه: گاما دایورز با اندکی تغییر و اختصار

۲ نظر

  1. کامبیز جاموسی

    متشکر از اطلاعات مفیدتان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

15 + هشت =