خانه » آموزش

آموزش

بنیانگذاران DCS و جداول غواصی

در سال 1670 رابرت بویل متوجه تشکیل یک حباب در چشم یک ماری شد که برداشت فشار را روی آن انجام داده بود. بویل هیچ سرنخی از اینکه این حباب چگونه تشکیل شده بود نداشت اما به عنوان یک دانشمند متعهد، این مشاهده را ثبت کرد. از این امر به عنوان اولین تجربه برداشت فشار در تاریخ یاد می شود. ... بیشتر بخوانید »

Trim(وضعیت افقی بدن)- بخش دوم

موقعیت 5 بخش بدن و تنظیمات آنها در Trim: 1-   بالا تنه: کلید اصلی وضعیت افقی صحیح یک آبکاو بالاتنه او می باشد. او باید پشت خود را صاف کند و شانه ها و قفسه سینه را باز نگه دارد. بزرگترین اشتباهی که یک آبکاو ممکن است انجام دهد این است که به روی شکم خم شود و زانوهایش را ... بیشتر بخوانید »

Trim(وضعیت افقی بدن) – بخش اول

وضعیت افقی صحیح در آبکاوی (غواصی) با سیستم اسکوبا چیست؟ وضعیت افقی صحیح وضعیتی است که بدن کاملا به حالت افقی قرار بگیرد، گویی که آبکاو به شکم روی یک سطح نامرئی خوابیده است.  پاها از از زانو خم و بالاتر از سطح بدن، فینها به موازات کف (بستر دریا) و دستها در مقابل بدن (هم سطح شکم و معمولا ... بیشتر بخوانید »

پارک ملی نایبند

پارک ملی دریایی نای‌بند با مساحت ۴۹۸۱۵ هکتار در دو استان بوشهر (شهرستان عسلویه) و هرمزگان (شهرستان پارسیان بخش کوشکنار) قرار دارد. مجموعه پارک ملی دریایی زیر نظر اداره کل محیط زیست شهرستان عسلویه می‌باشد. حدود ۲۷ هزار هکتار این منطقه دریایی و بقیه خشکی است. این منطقه در ۳۲۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر شامل: خلیج نای بند، منطقه ... بیشتر بخوانید »

عارضه برداشت فشار یا DCS

عارضه برداشت فشار یا Decompression Sickness همانطور که از اسمش پیداست وقتی ایجاد میشود که فشار کم میشود؛ یعنی به هنگام بالا آمدن مکانیسم ایجاد آن به این ترتیب است که گاز نیتروژن و یا هلیم موجود در هوای مصرفی (بسته به نوع هوای مورد استفاده)، در اثر افزایش فشار از طریق کیسه های هوایی در خون حل می شود و کم ... بیشتر بخوانید »

کنترل شناوری

به یقین مهمترین مهارت در غواصی خصوصاً غواصی تفریحی، کنترل شناوری یا Buoyancy است. از اینرو یکی از معیارهایی است که میتوان با آن توانمندی و تبحر یک غواص را اندازه گرفت. همانطور که از دوره Open Water فراگرفتیم، طبق قوانین فیزیک در غواصی سه حالت شناوری مـثبت (Positive Buoyancy)، شناوری خنثی (Neutral Buoyancy) و شناوری منفی (Negative Buoyancy) مطرح است. ... بیشتر بخوانید »

تنفس صحیح در غواصی اسکوبا

  تنفس در غواصی اسکوبا مهارتی است که تحت تاثیر عوامل مختلفی است. عواملی چون استرس، ترس، خستگی, عمق، گرما و سرما، میزان فعالیت زیر آب و از همه مهمتر انتخاب میزان وزنه مناسب و شناوری صحیح، همگی عواملی هستند که در میزان هوای مصرفی و همچنین روند تنفس تاثیر گزارند. داشتن ترس، استرس، خستگی و همچنین گرما-سرما و فعالیت ... بیشتر بخوانید »

غواصی اسکوبا

معلق بودن در یک محیط ناشناخته و تماشا کردن هزاران گونه ماهی که در اطراف شما می چرخند، به چه می ماند؟ درباره تجربه بی وزنی درحالیکه از طریق یک قطعه دهانی نفس می کشید، چه حسی دارید؟ برای پاسخ به این امر شما باید غواصی با سیستم SCUBA را تجربه نمایید که بدون شک عاشق شگفتیهای دنیای زیر آب ... بیشتر بخوانید »